Budowa protezy

Lej protezowy.
Jest najważniejszym elementem w protezie nogi. Indywidualnie dopasowany pod obwody, konsystencje oraz kształty tkanek jest swoistym połączeniem człowieka z maszyną (protezą). Niedokładnie wykonany lej sprawia iż nawet najdroższa proteza ląduje w szafie dlatego na jego wykonanie nie szczędzimy czasu. Rodzaje lejów oraz systemów protezowych znajdą państwo na stronie pracowni ORTOTYKA.

Przeguby kolanowy.
Ważny komponent składowy stosowany przy protezie uda. Od zachowania przegubu kolanowego zależy zachowanie dolnej części podudzia, zgięcie/wyprost (ruch wahadłowy). Dobrze dobrany rodzaj kolana protezowego powinien zagwarantować nam psychiczne i fizyczne bezpieczeństwo oraz zniwelować ryzyko niekontrolowanego zgięcia, które może prowadzić do upadku. Rodzaje przegubów protezowych znajdą państwo na stronie pracowni ORTOTYKA..

Stopa protezowa.
Kolejnym bardzo istotnym elementem protezy jest stopa protezowa. To w jaki sposób zachowa się w kontakcie z podłożem będzie przekładało się na ruch całej protezy. Rozróżniamy wiele rodzajów stóp protezowych. Na dzień dzisiejszy najpopularniejszymi są stopy z włókien węglowych. Rodzaje stóp protezowych znajdą państwo na stronie pracowni ORTOTYKA.

Pokrycie kosmetyczne.
Proteza nogi to nie tylko metalowe rurki i elementy z żywicy, po ustawieniu protezy na szkielet wewnętrzny naciągnięte zostaje pokrycie kosmetyczne z gąbki modelowane na kształt kończyny. Wymodelowana gąbka maskowana jest cielistą pończochą kosmetyczną. Istnieje również możliwość pokrycia protezy silikonem o bardzo ciałopodobnej charakterystyce oraz wyglądzie.