Dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) , MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej)  oraz MOPR ( Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ) to  instytucje, które pomagają w finansowaniu zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego w przypadku braku wystarczających środków własnych do zakupu sprzętu refundowanego przez NFZ lub w przypadku kiedy dane sprzęty nie są objęte refundacją NFZ. Pacjent który posiada potwierdzone zlecenie na zakup sprzętu, ale wartość sprzętu jest wyższa niż przyznane środki,  może zwrócić się o dofinansowanie do PCPR, MOPS lub MOPR.

Jak uzyskać dofinansowanie z PCPR’u , MOPS’u lub MOPR’u

Przykład 1:

Wózek specjalny dla dzieci z MPD, koszt zakupu: 7500,00 zł.

Przyznane finansowanie z NFZ: 3000zł, raz na 3 lata.

PCPR może przyznać dofinansowanie do maksymalnej wysokości 150% sumy finansowania NFZ, który dla tego produktu w NFZ wynosi 3000,00 (100%).

Co łącznie daje sumę 7500,00 dofinansowania z tych dwóch źródeł. Jeżeli wózek specjalny dziecięcy będzie droższy od kwoty refundacji i dofinansowania to pozostałą kwotę można uzyskać od różnych fundacji lub dokonać wkładu własnego.

Oczywiście jakiekolwiek dofinansowania przyznawane są tylko wtedy kiedy wartość zakupu przekracza cenę sprzętu.

Dowodem ceny sprzętu jest faktura pro-forma, jeśli sprzęt będzie zakupiony lub faktura zakupu jeśli sprzęt został zakupiony. Wtedy wiadomym jest iż pacjent dokonał wpłaty z własnych środków i zamiast o dofinansowanie stara się o zwrot zapłaconej kwoty.

Przykład 2:

NFZ dopłaca do materaca przeciwodleżynowego 280 zł. Jeżeli PCPR dopłaci maksymalną kwotę, a więc 150% wartości tej sumy, uzyskamy 280zł + 420zł, czyli 700zł.

Do tej sumy możemy znaleźć materac, który nam odpowiada. Jeżeli materac który wybraliśmy będzie droższy pozostaje nam dopłacić potrzebną sumę.

W celu otrzymania dofinansowania należy złożyć poniższe dokumenty:

dofinansowaniePCPR_1

 

Dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny, który nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W przypadku sprzętów, które nie są refundowane, możliwe jest otrzymanie kwoty od 60% – 95%  wartości sprzętu. Tego typu dofinansowania przyznawane są na wszelkie sprzęty rehabilitacyjne i pomocnicze, które nie są refundowane. Sprzęt toaletowy, maty do masażu, sprzęt do ćwiczeń itd.

W celu otrzymania dofinansowania należy złożyć poniższe dokumenty:

dofinansowaniePCPR_2

 

Po przyznaniu dofinansowania następuje podpisanie umowy, dokonanie zakupu oraz przedstawienie faktury w celu przelania pieniędzy na konto sprzedawcy tego sprzętu.

 

Dofinansowanie na likwidację barier w komunikowaniu się i barier technicznych.

Jest to dofinansowanie, które powstało z myślą o pacjentach, u których stan zdrowia wymaga  przystosowania miejsca zamieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

W tym przypadku dofinansowanie obejmuje zakup sprzętu np.: łóżka rehabilitacyjnego, schodołazu, podnośnika transportowo-kąpielowego, podnośnika wannowego, ramp do samochodu i innych specjalnych urządzeń ale również prace budowlane, np. wykonanie podjazdu dla wózka inwalidzkiego itd.

Wysokość tego dofinansowania wynosi do 95% wartości sprzętu lub wykonanych prac.

W celu otrzymania dofinansowania należy złożyć poniższe dokumenty:

dofinansowaniePCPR_3

Po przyznaniu dofinansowania następuje podpisanie umowy, dokonanie zakupu oraz przedstawienie faktury vat/rachunku z odroczonym terminem płatności, odbiór prac przez pracownika PCPR/MOPS.